Дърветата по вид и структура
Дърветата са многогодишни растения подобни на храстите. Тяхната функция в природата е несравнима, ползите, които носят в цикъла са много, а многообразието и разновидността им са стотици хиляди.
Дърветата са разпространени из цялата планета и обхващат огромни масиви от сушата. Тяхното значение за целия кръговрат в природата е необятно, тъй като са основен индикатор за образуването на кислорода и пречистването на въздуха от въглеродния двуокис.
Значението за природата им е, че стопират ерозията и благодарение на огромните си корони от листа и клони спомагат за оформянето на една голяма и защитена екосистема.
Многообразието от семейството дървета е мащабно. Към категорията дървета спадат и храстовидните растения. Дървесната форма еволюира през хилядолетията, че да се съхрани и достигне до наши дни в пълната красота и разнообразие, които днес ги виждаме.
Освен двете всеизвестни категории дървета делящи се според листна структура – иглолистни и широколистни, те се под делят на още папратовидни, хвощови и плауни, гинкови, голосеменни, покритосеменни и други.
Броят и видовете дървесни категории достигнали до наши дни наброяват приблизително десет хиляди и заемат една трета от планетата ни. Местата покрити със суша по планетата са заети от многообразието им, което се определя и от климатичните пояси и различната степен на еволюцията им през годините.
Дърветата говорят по свои начин. По дървесната им кора може да се определят годините, до които е достигнало дадено дърво. Според короната и листата, дърветата спадат основно в две категории – иглолистни и широколистни, от тях се определя и продължителността на живот на листата им. При едната група от тях те се сменят периодично, а при другата листата са многогодишни.
Короната на дърветата действа като своевременна екозащита. В нея множество птици свиват гнезда, гризачи и някои видове бозайници дълбаят хралупи, в които намират убежище и подслон.
Кореновата система на всички дървета е основния градивен елемент. Чрез нея те си набавят необходимите вещества и едновременно с това извършват своята обмяна с останалата природа.
Сред голямото многообразие от дървета се срещат множество причудливи и загадъчни по форма и вид. Ето и някой от най-интересните дървета на планетата ни:
Кипартис – той е от семейство иглолистни, Кипарисни. Характерното за него е вечнозелената му корона и големите височини, до които може да достигне – от 4 до 40 метра;
Секвоя – вечнозелено иглолистно дърво, което има средна продължителност на живот 3000 години. Размерите, до които достига са 115 метра височина и до 11 метра дебелина в диаметъра на стъблото;
Дъб – отнася се към семейство широколистни. Многообразието му по вид достига до 15. Расте по места с изразена слънчева маса, низини и равнини. Височината му достига 20 метра;
Баобаб – е тропическо листопадно от семейство Слезови. Живее над 5000 години, а размерите му достигат 45 метра височина. Плодовете му се използват за храна, а кората за изработка на тъкани.